Trwa ładowanie...

Show info
DYNGA MARTA GROCHOWSKA

Dariusz Chojnacki

Portret Dariusz Chojnacki Dariusz Chojnacki (ur. 14 września 1981 w Zabrzu-Kończycach) – polski aktor filmowy i teatralny. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej...

Przejdź do projektu

Portret Dariusz Chojnacki

Dariusz Chojnacki (ur. 14 września 1981 w Zabrzu-Kończycach) – polski aktor filmowy i teatralny.

Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie – Filia We Wrocławiu (2005). Aktor Teatru Śląskiego w Katowicach (od 2009).

Kariera Teatralna i Filmowa

Przed dołączeniem do zespołu Teatru Śląskiego w 2009 roku, artysta ścieżki teatralnej związany był z wrocławskimi scenami Ad Spectatores i Pieśń Kozła. Jego wybitne role przyniosły mu uznanie, m.in. w 2014 roku zdobył Złotą Maskę za kreację Bohatera w spektaklu „Piąta strona świata” autorstwa K. Kutza. Ponadto, w tym samym roku odebrał główną Nagrodę Aktorską na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych za rolę Bohatera w tym samym przedstawieniu.

Jego talent sceniczy ukazał się również w roli Randle’a McMurphy’ego w „Locie nad kukułczym gniazdem” K. Keseya i D. Wassermana, inscenizowanym pod reżyserią R. Talarczyka. Rok 2014 to także wyróżnienie Nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury, gdzie został uhonorowany w kategorii młodych twórców, przyznawanej osobom do 35 roku życia. Wśród jego osiągnięć filmowych można wymienić udział w produkcjach takich jak „Drzazgi” (reż. M. Pieprzyca), „Chrzest” (reż. M. Wrona), „Chce się żyć” (reż. M. Pieprzyca), „Obława” (reż. M. Krzyształowicz) czy „Pani z przedszkola” (reż. M. Krzyształowicz).